تجاری سازی

تجاری سازی (Commercialization) ، به معنای فرآیند معرفی یک محصول جدید یا روش تولیدی جدید به فضای بازرگانی و تجارت است، طوری که آن محصول یا روش جدید در بازار قابل دسترسی باشد. کلمه تجاری‌سازی اغلب در رابطه با ورود محصول به بازارهای انبوه مصداق پیدا می‌کند. با اینحال در برخی مواقع انتقال ایده از آزمایشگاه به بازارهای محدود نیز ذیل مفهوم تجاری‌سازی قرار می‌گیرد.

تجاری سازی فرآیند تبدیل ایده‌ها و اختراعات به محصولات و یا خدمات قابل عرضه در بازار و در نتیجه کارآفرینی و کسب درآمد است . هر کالایی پس از تولید باید راه خود را به بازار باز کند، در غیر این صورت موجب زیان و شکست برای بنگاه تولید کننده خواهد شد.

مرحله نهایی توسعه محصول جدید ، عرضه آن به بازار است ؛ در این گام آگهی های بازرگانی، ارتقای فروش و سایر فعالیت های تجاری ، پذیرش محصول یا فناوری جدید را تشویق می کند.

پس از تجاری‌سازی (که در آن محصول یا فناوری‌های جدید وارد فضای کسب و کار می‌شوند) ، نوبت به مصرفی سازی (که در آن به کالاهای مصرفی تبدیل می‌شوند) می رسد.

در فرآیند تجاری سازی ضروری است برای به دست آوردن یک یا دو محصول مناسب ، ایده های بسیاری درنظرگرفته شوند. تجاری سازی فرآیندی مرحله ای است و هر مرحله اهداف و نقاط عطف مهم خود را دارد.

مسائل مهم در تجاری سازی یک محصول :

زمان راه‌اندازی تولید : عواملی مانند نیاز برای بهبود بیشتر محصول جدید پیشنهادی، یا شرایط نامطلوب بازار ممکن است باعث به تاخیر انداختن عرضه محصول شود.

منطقه راه اندازی تجارت محصول: بنگاه های بازرگانی کوچکتر معمولاً در شهر ها یا بازار های جذاب تجارت محصول جدید را شروع می کنند، در حالی که شرکت های بزرگ ممکن است یکباره وارد بازار های ملی شوند.عرضه‌های جهانی عموماً در انحصار شرکت‌های چند ملیتی باقی می‌ماند، زیرا توان لازم برای اینکار را دارند .

مصرف کنندگان هدف: تحقیقات و آزمایشات بازار می تواند گروه مصرف کنندگان اصلی را شناسایی کند.

نحوه راه اندازی: یک شرکت آینده نگر باید در مورد یک برنامه عملی برای معرفی یک محصول پیشنهادی تصمیم بگیرند ؛ طرحی که با پرداختن به سوالات بالا شکل گرفته است .

تجاری سازی ایده

احسان ساجدی
گروه بین المللی ایرانیان

آخرین نمونه کارها

به کمک نیاز دارید؟

ساعات کاری: شنبه تا پنجشنبه, 9 تا 17
کپی رایت 2023, . تمامی حقوق سایت برای گروه ایرانیان محفوظ است.